מאמרים

פרחים בקנה ובנות בצריח

פרחים בקנה ובנות בצריח

האם נפל מזל בחלקינו לחיות במדינה בה השירות הצבאי הוא חובה? ובכן, זה נתון לוויכוח, אבל מה שאינו נתון לוויכוח הוא העובדה כי על כל נערה ונערה, בהגיעם לגיל 18, להתגייס לצבא.
תקופת השירות הצבאי היא סממן ישראלי מובהק שכן רובנו הגדול נטל חלק במערכת הזו שהותירה בנו סביר להניח חוויות רבות, חיוביות ושליליות כאחד.
הצבא מתחלק ליחידות שונות אשר לכל אחת יעוד אחר, ותחתיהן משרתים חיילים הנבדלים זה מזה בצבע הכומתה, המדים, חלק עוטים נשק, אחרים מסתובבים עם קלסרים, אבל מה שמשותף לכולם, וגם לקצינים אשר ימהרו להתנער – כולם רוצים בכל מאודם להשתחרר.
השחרור, או ה "אזרחות", כפי שנהוג לקרוא לה בשפה הצה"לית, הוא חלומו הרטוב ביותר של החייל. מבעד לגדרות התיל והמשרדים המאובזרים בריהוט שלא הוחלף מתקופת מלחמת יום כיפור, הכל נראה זוהר יותר. אין חיל שלא חוטא בפנטזיה על ערסל בקופיפי, מלונות באילת, ובסיטואציות כאלו, אפילו מרפסת השירות בבית נראית כמו יעד אטרקטיבי להשבת הצבע לעור.


לחופש נולד

תיקון מסך מחשב נייד מחיר הנה הגיע היום המיוחל, מי היה מאמין? אתם מצטיידים בקיטבג שהעלה אבק בארון ונוסעים אל הבקו"ם להחזיר לצה"ל את כל הציוד הנהדר הזה שהוא העניק לכם. הדרך חזרה מהבקו"ם הביתה תהא לכם למלאת ספקות וחששות. אתם אזרחים עכשיו, משמע, החיים שלכם אינם מוטלים יותר בידי מפקד או איזו מש"קית ת"ש שתעשה בכם שפטים. כעת, הכל נמצא בידיים שלכם. אתם תחליטו היכן תעבדו, מה תלמדו, לאיזה כיוון בחיים תפנו... אם לא תעשו זאת, איש לא יעשה זאת בשבילכם.

המשך מאמר